Genel

Antik Çağ’dan Gelen Doğa Harikası Pembe Kayalar

Bu aralar zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor insan. Bir yanda COVID-19 pandemisi varken hayatımızı önlemler alarak devam ettiriyoruz. Zaman su gibi akıyor demek yerinde olur. Günler böyle geçip giderken bu yaşadığımız koşturmacada nefes alacağımız molalar vermek istiyoruz. Bunlardan en güzeli de doğayla iç içe olacağımız yerleri tercih etmek.

Kocaeli’nin Kandıra İlçesinde bulunan Kefken’deki Pembe Kayalar, doğal güzelliği ve jeolojik yapısıyla görülmesi gereken yerlerden biri. İsmini de günbatımında belirginleşen pembemsi renginden alıyor. Bu doğa harikası yerde piknik yapıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Hele benim gibi fotoğraf çekmekten ve çektirmekten büyük mutluluk duyuyorsanız buraya doyamayacaksınız. Temiz havayı içinize çekerek çayınızı ya da kahvenizi eşsiz manzaraya karşı keyifle yudumlayabilirsiniz.

Antik Çağ’dan itibaren taş ocağı olarak kullanılan Pembe renkli kayaların özelliği ise suyun içinde yumuşak, çıkarılınca sertleşmesidir. Kayalar bu özelliği nedeniyle, Osmanlı Döneminde dikdörtgen şeklinde kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a taşınmış ve mimaride sıkça kullanılmış.

Doğal yapısından dolayı sit alanı kabul edilen Pembe Kayalarda herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiş ve turistik bir tesis bulunmuyor. Bu şekilde olması da burayı farklı ve özel kılıyor.

Birçok kişi tarafından merak edilip ziyaret ediliyor. Hatta düğün fotoğrafları çekimi için çiftler tarafından büyük ilgi görüyor. Ne var ki temizlik konusunda özenli olamadığımızı üzülerek eklemek isterim.

Sağlıklı günlerde yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.