Genel

Pamukkale Travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenleri

Denizli ilimizin ilçesi olan  Pamukkale, bembeyaz travertenleri, şifalı termal suları, Hierapolis Antik Kenti ve görkemli antik tiyatrosu ile birçok kişi tarafından yoğun ilgi görüyor. Pamukkale Travertenleri ise, dünyada hem doğal hem kültürel özellikleriyle UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Böylesine eşşiz bir doğa harikası olunca birçok kişi tarafından da merak ediliyor.

Bembeyaz travertenlerin nasıl oluştuğuna gelince; kaynaktan çıkan 35.6 °C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Kalsiyum karbonat çökeliyor. Jel kıvamındaki bu tortu sertleşiyor ve traverten oluşumuna sebep oluyor. Yürürken ayağımızın altında bu jeli hissedebiliyoruz. Beyaz pamuk yığınları şeklindeki travertenler ve yer yer teras biçimindeki havuzlarla görsel bir şölen sergiliyor. Travertenlere termal su, kontrollü ve belirli aralıklarla veriliyor. Çünkü fazla miktarda ve uzun süre aynı yere akıtılan termal su, yosunlaşmaya sebep olabiliyor.  Bu kötü görüntünün oluşmaması ve jel halinde olan çökeltiyi sertleştirmek için traverten alanları belirli sürelerde kurutuluyor. 

Ziyaretçiler için ayrılan yerde ayakkabılarınızı çıkararak yürüyebiliyorsunuz. Eğer isterseniz izin verilen bazı havuz şeklinde olan travertenlerin içinde yüzebilirsiniz. Bu önemli yerin kaybolmaması için bu tür önlemler alınıyor.

Bu eşsiz manzara karşısında şahane fotoğraflar da ortaya çıkıyor.

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri’nin hemen yanında bulunuyor. Eşi bulunmaz güzellikteki travertenler ile birlikte Hierapolis Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Hierapolis, Hristiyanlık açısından da kutsal bir yerleşim. Kentte bilinen birçok tapınağın varlığından dolayı kutsal kent olarak adlandırılıyor.

Roma Hamamı, günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor. Hierapolis ve yakın çevresindeki antik kent kazılarında ortaya çıkarılan heykelleri ve diğer kalıntıları burada görebilirsiniz. Bu eserler üç salonda sergileniyor. Lahitler ve Heykeller Salonu, Küçük Eserler Salonu, Hierapolis Tiyatrosu Buluntuları Salonu.

Antik tiyatro, tapınaklar, anıtsal çeşmeler, mezarlar, gibi yapıların geçmişinin iki bin yıl öncesine dayandığı düşünülünce insan heyecanlanıyor.

Pamukkale Hierapolis Antik Havuzu

Depremler sonucu oluşan bir çukura şifalı ve sodalı termal suyun dolmasıyla oluştuğu söyleniyor. Tedavi edici özelliği olan havuz, termal su olduğu için sıcaklığı yaz kış 36 derecede kalıyor. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın burayı ziyaret etmesinden dolayı Kleopatra Havuzu olarak da anılıyor.

Antik Tiyatro

Yapımı 150 yıl süren, 1800 yıllık Roma dönemine ait Antik Tiyatro.

Sağlıklı günlerde yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.