Genel

Nefes Alacağımız Yol Haritaları

Yaşadığımız bu pandemi sürecinde ben de bir şeyler yazsam mı diye düşünürken kendimi yazarken buldum. Hepimiz olağan dışı bir durum yaşıyoruz. Tüm dünya olarak koronavirüs hastalığıyla mücadele içindeyiz. Bu süreçte birçoğumuz tatillerini ertelese de artık ertelemenin oluşturduğu o hayal kırıklığını yaşamayı bıraktık. Normal hayatın aktığı bir dönemde zorunlu olarak evde kaldıktan sonra yavaş yavaş normalleşme sürecine başladık bile. Yeni adıyla ”Sosyal Mesafeli Sosyalleşme”.

Başladığımız bu yeni dönemde yapabileceğimiz en iyi şey yürüyüş yerlerini keşfe çıkmak. Çünkü geçen bu üç aya yakın süreçte hareketsiz kaldığımızı kabul etmeliyiz. Bu düşüncelerle hafta sonu doğanın içine kendimiz bırakmaya karar verdik.

Uzakta Değil Yakında Bir Köy: Mahmut Şevket Paşa Göleti

İstanbul Beykoz ilçesi sınırları için yer alan Mahmut Şevket Paşa Köyü’ne eskiden Ayva Köy denirmiş. II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinden sonra kurulan İbrahim Hakkı Paşa kabinesinde Harbiye Nazırı olan Mahmut Şevket Paşa’nın bu köye yolunun düşmesi köyün isminin değişmesine neden olmuş. Otomobilinden inen paşa, köylüden köyün ismini öğrenince Mahmut Şevket Paşa ismini önerir ve köye paşanın ismi verilir.

Köyün isim hikayesinden sonra asıl bizi doğa güzelliğiyle etkileyecek göleti gözler önüne sermek isterim. Yürüyüş gruplarının da ilgisini çeken gölet, harika bir doğa güzelliğine sahip. Yeşil rengin içinde insanin içini bir coşku sarıyor. Fotoğrafseverlerin de hayır diyemeyeceği bir yer.

İstanbul’un Doğa Harikası Şile Saklıgöl

Nefes alacağımız diğer bir yol haritası da Saklıgöl. İstanbul’un doğa harikası yerlerinden birisi olan Saklıgöl, Şile ilçesinin Karamandere Köyü sınırları içinde bulunan yapay bir baraj gölü. Gölün kenarında ahşaptan yapılmış bir restaurant bulunuyor. Eşsiz doğa manzarası eşliğinde gölün çevresini yürüyebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yürüyüş sonunda herkesten uzak tahtadan yapılmış masalarda ufak bir ücret karşılığında göl kenarında oturarak pikniğinizi yapabilirsiniz. Hatta mangal keyfini bile yaşayabilirsiniz. Bu dönemde bizim gibi kalabalık ortamlarda oturmayı tercih etmeyeceksiniz yanınızda termosunuzu ve sandviçlerinizi getirmeyi unutmayın.

Yolda köylülerin açtığı tezgahlarda satılan doğal ürünleri görebilirsiniz. Evde kahvaltıda kızarmış köy ekmeğine kim hayır diyebilir.

Sağlıklı günlerde yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.