Genel

Beyaz Rüya Salda Gölü

Son dönemlerde, sosyal medya sayesinde ülkemizin birçok güzelliklerinden haberdar oluyoruz. Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü’de, bunlardan biri. Eskiden yol üstünde olmamasından dolayı keşfedilmemiş bir yer olabilir. Şimdilerde ise Türkiye’nin Maldivler’i olarak adlandırıldığından beri insanların ilgi odağı halini almış durumda. Alınmayacak gibi de değil. Doğa harikası olan Salda’nın rengi, cam göbeğinden turkuaz tonuna kadar uzanıyor. Bu harika görsel şölen, şahane fotoğraflarla paylaşılınca ister istemez insan orayı görmek istiyor.

Göle, 1989 yılında Doğal Sit Alanı statüsü verilmiş. Ülkemizin en temiz gölü olarak da biliniyor. Ayrıca en derin göllerinden birisi.

Kumsalın beyaz olmasını, gölde bulunan magnezyum sağlıyor. Beyaz kayaya benzer kıyıları var. Kaya parçası diye elinize aldığınızda hemen dağılıveriyor. Yapılan araştırmalar sonucunda, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü’nde olduğu biliniyor.

Bu doğa harikası yere gelirken fotoğraf makinenizi unutmamanızı tavsiye ederim.  Burada geçireceğiniz birkaç saati keyifle yaşayabilirsiniz. Bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarasını dakikalarca izleyebilirsiniz. Ayrıca kamp yapılabilecek alanları mevcut. Göl çevresinde yüzebileceğiniz plajlar bulunuyor. 

Salda’nın eşşiz güzelliğinde, çeşitli zıplama etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz:)

Şuraya bir not iliştirelim: Issız, sessiz bir yer beklentisiyle oraya gitmemelisiniz. Çünkü sıcak yaz aylarında, göle girmek için ziyaretçilerin akınına uğrayan bir yer.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.