Genel

Lavanta Diyarı Kuyucak Köyü

Bu günlerde başımızı hangi yana çevirsek buna sosyal medya da dahil, her tarafta lavanta kokulu köy yazıları ve fotoğrafları görüyoruz. Lavanta dönemi gelince doğal olarak tur firmalarının ve fotoğrafçıların yoğun ilgi odağı oluyor. Mis kokan lavantaları kimse kaçırmak istemez.

Lavanta diyarı Kuyucak Köyü, Isparta İli Keçiborlu İlçesinde bulunuyor. Kuyucak Köyü’nün, lavanta üretimi konusunda markalaşması ve kalkınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığı ile yürütülen “Gelecek Turizmde” projesi uygulamaya koyulmuş. Böylelikle bölgenin ekonomik olarak refah düzeyinin artması, iş kaynakları oluşturması gibi birçok açıdan katkı sağlamış ve gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarmış. Yerel halkı lavantaya dair çeşitli ürünler üreterek gelen ziyaretçilere sunuyor. Lavanta suyu, yağı, kolonyası, kahvesi, demetleri, kremleri gibi birçok doğal ürünü bulabilirsiniz. 

Peki bu mis kokan lavantaları kaçırmamak için ne zaman gitmeliyiz? Lavantalar; Haziran ayında çiçekleniyor, Temmuz’un ortasında hasat ediliyor. Bu yüzden en ideal zaman yani o harika mor renklerin arasında olmak istiyorsanız Haziran sonu ve Temmuz başını tercih etmeniz gerekiyor. Sosyal medya hesabınızdan Lavanta Kokulu Köyü takip ederseniz kaçırmamış olursunuz.

Bahçeleri gezerken küçük bir not: Lavantalarda bolca arılar görebilirsiniz. Ama o kadar kendi hallerinde uçuşuyorlar ki sizin yanınızdan geçip gidiyorlar.

Lavantaların mor halini yakalamak o haliyle fotoğraflar çekmek için güneş doğmadan önce erken saatlerde bahçelerde olmak gerekiyor.

Provence fotoğraflarında gördüğümüz gibi o sonsuza uzayan lavanta tarlalarından burada yok. Aksine küçük küçük bahçeler var. Gerçi lavanta tarlaları ile Provence rakip olabilecek duruma gelmiş.

Konaklama kısmı kafanızı karıştırmasın, eğer köyde kalmak isterseniz gideceğiniz tarihi önceden belirlediğinizde uygun yerler bulunabilir. Geç kalırsanız yer bulmada sorun yaşayabilirsiniz. Ne var ki köyü gezmeniz çok vaktinizi almayacağı için yönünüzü başka görmek istediğiniz yerlere çevirebilirsiniz.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.