Genel

Mavi ve Yeşil Parpalia

Aytepe Yaylası, Samanlı Dağı’nın eteğinde bulunan doğa harikası bir yer. Çevreye baktığınızda doğası ve insanlarıyla küçük bir Karadeniz gibi. Yürüyüş severlerin parkurunun başlangıç noktasını oluşturması ile bu bölge ilgi çekici hal alıyor. 900 metrelik bir tepede olan Aytepe, fotoğraf çekmeyi sevenler için de tercih edilecek bir yer. Ayrıca Kocaeli il sınırları içinde olan bu yer, Beşkayalar Tabiat Parkını da içinde bulunduruyor. Parpalia Konaklama tam burada yerini almış. Doğanın içinde, dinlendiren, huzur veren, mavi ve yeşil renklerle burada bütünleşiyor.

Erdem Bey’e neden Parpalia diye sordum? Çünkü değişik ve kulağa hoş gelen bir ismi var. Karadeniz bölgesinde kelebek, Parpali olarak anılıyormuş. Kendileri bundan esinlenerek burayı Parpalia olarak isimlendirmişler. Çok da yakışmış.

İstanbul’a yakın olması ve şehir yaşamının gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için hafta sonu tercih edilecek bir seçenek oluyor. En önemlisi ise Parpalia, insanın evinde olmanın rahatlığını veren bir yer. Kahvaltısı ve yemekleri sayılı yerlerde tadabileceğimiz lezzetlerden. Akan musluktan kana kana su içmenin rahatlığı uzun zamandır karşılaşmadığımız bir durum.

Parpalia’nın, etrafını dolaşarak yürüyüş parkurumuzu tamamlarken doyamadığımız manzaralara rastlıyoruz. Her köşede mutlaka bir salıncağı görmek mümkün. Salıncak keyfine doymamak elde değil.

Yürüyüş esnasında dereleri görerek, dağ çilekleri toplayarak doğanın keyfine varıyoruz.

Otelde dinlenmek istenildiğinde manzaraya karşı keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok köşe bulunuyor.

Çocukların doyasıya koşabileceği, oynayabileceği bahçenin olması da insanı mutlu ediyor.

Burası bizim için mavi ve yeşil rengin bir arada olduğu sessizliğin, huzurun adresi oluyor. Dört mevsimini yaşamak istediğimiz bir yer olarak hafızamıza yerleşiyor.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.