Genel

Anadolu’nun Yüce Dağı Ilgaz

Ilgaz deyince aklımıza hep bu şarkı gelmez mi?

Ilgaz Anadolu’nun
Sen yüce bir dağısın
Baharda yeryüzünde
O cennetin bağısın

Yalçın kayalıklar
Göklere yükseliyor
Senin dumanlı başın
Bulutları deliyor

Yükseklerden akıyor
Ne güzel berrak sular
Eteklerinde otlar
Sürülerle kuzular

şarkıyı hep beraber söyleye söyleye yollara düştük:)

Kış mevsimi başlar başlamaz kayak severler, bu keyfi yaşamak için alternatif yerler araştırmaya başlar. Bol oksijenli, muhteşem doğasıyla milli park ilan edilen Ilgaz Dağı, kayak severlerin keyif alacağı bir yer. Merak etmeyin, kayak yapmayanlar için de tertemiz havası ve eşsiz doğasıyla vazgeçilmez bir yer oluyor. Bozulmamış doğası ve çam ormanlarının büyüsü karşısında seyre dalmak büyük keyif veriyor.

Edindiğim bilgiye göre kar yağışı Aralık ayı ortasında başlıyor ve Nisan ayı ortasına kadar devam ediyor. Hal böyle olunca kayak sezonu genelde aralık ayı ortası ile mart ayı sonu arasında devam ediyor. Ilgaz Dağları ve çevresi, kış turizmi, yayla turizmi, kaya tırmanışı, dağ bisikleti, jeep safari gibi turizm alanlarında tercih edilen bir yer.

Ilgaz Dağları, Karadeniz bölgesinde, Kastamonu ve Çankırı İllerinin arasındaki bölgede yer alıyor. Farklı yerlerden gelen birçok insanın buluştuğu bir noktada bulunuyor. Gözlemlediğim kadarıyla yerli turistlerin uğrak yeri haline gelmiş.

Tatil rotamızı belirleyen can dostumuz ve rehberimiz İbrahim Ağseren’in uğraşı sonucunda Ferko Ilgaz Mountain Hotel & Resort tercihimiz oldu. Farklı büyüklükteki oturma alanlarıyla olsun, çocukların vakit geçirebileceği alanlar olsun her kesime hitap edebilen doğa ile içi içe bir yer.

Kayak yapabilmeniz için tüm araç ve gereçleri kiralayabilirsiniz. Eğer kayak öğrenmek isterseniz orada bulunan hocalardan ders alma imkanınız bulunuyor. Zirve ve alıştırma pistine (baby lift) yaklaşık 20 dakika aralıklarla traktör römorkunda ring servisi yapılıyor. Bu kısa mesafe yolculuğun eğlenceli olduğunu söylemeden edemeyeceğim:)

Hatıra olsun diye doğum günü kutlamamızdan görüntüleri koymayı da atlamayayım o zaman:)

Kayak severler iş başında:)

Yeni öğrenme isteği olanlar ise keyif peşinde:)

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.