Genel

Kısa Bir Mola: Bozcaada

Kimi zaman sırt çantasını alıp çıkmak istersiniz ya işte bizimki de tam böyle oldu. Sırt çantamızla hafta sonu kaçamağı için Bozcaada yollarına düştük. Arabasız ulaşım kolaylığı olan bir ada. Feribottan inince tarihi yapısı ve havadaki kekik kokusu, masmavi denizi ve renkli insanlarıyla sizi karşılıyor.

 

Sokakları dolaşırken birbirinden güzel kapıları görünce dayanamıyor insan hemen fotoğraf makinesine sarılıyor.

Göz Kırpan Kız

Adalı ressam Cemil Onay’ın adadaki eserlerinden bir tanesi göz kırpan kız. Saçları yazın yeşil, sonbaharda kızıl oluyormuş.

Kalinda Otel

Hani tanımadığın halde telefonun diğer ucundan alırsın o sıcaklığı. Kalinda otel ile yolumuz böyle kesişti. Kamuran Hanım’ın telefondaki yardımsever hali ve içtenliği ile tanışmadan birbirimize ısınmıştık. Ailesi ile işlettiği Kalinda Otel, 100-150 yıllık bir geçmişe sahip. Böylesine tarih kokan bir rum evinde kalmış olmak tarif edilemez bir duygu. Rum mahallesinin en güzel sokaklarından birinde. Öyle ki sokağa çıktığınızda fotoğraf çekenleri görebilirsiniz. Adanın merkezindeki konumuyla olsun kahvaltı sunumuyla olsun adından söz ettirebilecek ve daima hatırlanacak hatta adaya tekrar gidildiğinde önce yer olarak bakılabilecek bir otel.

Rum Mahallesi

Çınaraltı Cafe

Kocaman ve tarihi çınar ağacının altındaki kafede, vereceğiniz molalarda çayınızı ya da damla sakızlı türk kahvesini yudumlarken çevredeki giden gelen insanların ve araç trafiğinin renkli görüntülerinde seyre dalabilirsiniz.

Polente Feneri’nde Günbatımı

Bir yanda rüzgar gülleri diğer yanda gün batımı. Böylesine büyülü bir yerde yanınıza alacağınız şarabınızı yudumlarken günü bitirebilirsiniz. Ya da sadece o anın büyüsünün bozulmaması için gözünüzü kırpmadan güneşin batışını izleyebilirsiniz. Böylesine romantik bir ortam olunca ister istemez düğün fotoğrafları çektirenlere ya da evlenme teklifi yapanlara da rastlayabiliyoruz.

 

Bozcaada Kalesi

Bozcaada’ya feribotla gelirken ilk göze çarpan muhteşem yapısı kale oluyor. Hal böyle olunca bu harika yapının her köşesini görmek için heyecanlanıyor insan.

Ayazma Plajı

Gül Hanım’ın Reçelleri

Özel bir domates türünden yapılan ve içinde badem bulunan domates reçelinin tadına bakmamak olmazdı. Hoş sohbet ile başlayıp tanıştığımız Gülhan Hanım, annesinin yaptığı reçelleri satıyormuş. Bugüne kadar hiç bilmediğim ve tatmadığım reçellerin tadına baktım. Domates, akasya ağacı çiçeği, bal kabağı, gelincik çiçeği, patlıcan gibi. En beğendiğim ise gelincik reçeli oldu.

Hemşin Pastanesi

Bazı yerlerin, isim yapan ve orayla anılan mekanları olur. İster istemez gezdiğimiz yerlerin, popüler olan bu mekanlarını ziyaret etmeden duramıyoruz. İşte bu yerler bazen hayal kırıklığı da yaratabiliyor. Ama ben size böyle popüler olmayan fakat sunumu, ürünlerinin tazeliği, gelen müşteriyi karşılama şekillleriyle olsun sıcak ve şirin bir pastaneden bahsedeceğim. Hemşin pastanesi. Damla sakızlı, tane bademli, tereyağlı kurabiyesi ve iri badem parçaları ile tereyağlı kavala kurabiyesinin tadı damağımda kalanlar arasında.

Ada Cafe

Adanın mistik havasına kapılıp daracık ve şirin sokaklarını dolaşırken mola verme ihtiyacı duyuyor insan. Bu kısa molayı Ada kafede, gelincik şerbeti ve ge-zoz (gelincik şerbeti, soda ve limon karışımı) ile şölene dönüştürebilirsiniz. Gelincik şerbetinin faydası var mıdır bilemem ama ferahlatıcı bir etkisi var. Rengi de aynı çiçeğinin kırmızı renginde. Bu arada burada kurulan ilk kafeymiş.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.