Genel

Vizesiz Avrupa Havası: Belgrad

Türkiye’den vizesiz gidilebilmesinin yanında, güzel yemekleri ve yaşamın ucuz olması Belgrad’ı çok tercih edilen bir hedef haline getiriyor. Eskiden Osmanlı egemenliğinde yaşamış olmasından dolayı da Osmanlı’ya ait birçok izler taşıyor. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde yer alan Belgrad, yeşil bir doğaya sahip. Büyük parkların olmasından belli oluyor doğayı korudukları.

Konaklamak için otellerin çok ekonomik ve temiz olması da bu kenti cazip hale getiriyor.

Söylemeden geçemeyeceğim bir nokta daha var. AtlasGlobal’in uçuşunu tercih ettiğinizde havaalanından, şehir merkezine belli noktalara giden servis otobüsü bulunuyor. Hareket saatlerini de web sitesinden görebiliyorsunuz. Böylelikle rahat ulaşım sağlanabiliyor.

Şehir merkezinde çok sık gördüğümüz menjacnica yazılı tabela döviz bürolarını işaret ediyor. Paranızı Sırp Dinarına çevirdikten sonra elinize geçen bir topar para için kendinizi epey garip hissediyorsunuz.

Genel olarak baktığımızda, Sava Nehrinin ikiye böldüğü şehirde tarihi yerler “Stari Grad”da yani eski şehirde yer alıyor. “Nova Grad” yani yeni şehirde gezebileceğiniz yer ise Zemun bölgesi.

Görülmesi gereken bütün turistik mekanlar, anıtlar, müzeler, kültürel yapılar, kafeler, barlar ve en önemlisi Kalemegdan Stari Grad’da bulunuyor.

Nova Grad’da ise Belgrad’ın seçkin otellerinin çoğu yer alıyor. Burası gezmek için tercih edilmeyebilir fakat Sava Nehri kıyısında keyif alınabilecek uzunca bir yürüyüş caddesi bulunuyor.

Yeme İçme konusuna gelince ete doyacağınız bir şehir. Ayrıca yerel yemeklerin dışında Belgrad’da adım başı pizza yapan pekaralar (pastane) ve restoranlar görebilirsiniz.

Birçok yerde Belgrad gece hayatı bakımından renkli ve canlı olduğu söyleniyor. Deneyimleme şansımız olmadığı için bu konuda bir fikrimiz oluşmadı.

 

Knez Mihailova Caddesi

Taşıt trafiğine kapalı olan Knez Mihailova Caddesinde, kafeler, restoranlar, butikler, şirin işletmeler, sokak sanatçıları göze çarpıyor.

Kalemegdan Kalesi

Kalemegdan Kalesi, şehrin ilk yerleşim yerlerinden. Belgrad’ın en turistik bölgelerinden biri. Koskocaman parkta bolca vakit geçirebileceğiniz, Tuna ve Sava’nın birleşiminde seyre dalacağınız bir yer.

İçeride, o dönemlerden kalma toplar bulunuyor. Bu toplarda hatıra fotoğrafı çektirmeden olamazdı.

Republic Square

Belgrad’ın ünlü caddesi Knez Mihailova’nın bitiminde meşhur Cumhuriyet meydanına çıkılıyor. Meydandaki at üzerinde güneye doğru bakan Prens Mihailo Obrenovic heykeli 1882 yılında dikilmiş, Mihailo, Sırpların en önemli aydın liderlerindenmiş.

Skadarlija

Belgrad’ın “bohem bölgesi” olarak nam salmış Skadarlija, gayet sevimli bir bölge. Yöresel yemekleri tadarken canlı müzik size eşlik ederse şaşırmayın. Bölgedeki restoranları keşfetmekten büyük keyif aldık. Doğum günü yemeğim sayesinde benim en sevdiğim yerlerden birisi oluyor burası.

St. Mark’s Kilisesi

1940 yılında tamamlanmış St. Mark’s kilisesinin iç kısmı çok etkileyici.

St. Sava Kilisesi

İlk bakışta bir camiyi anımsatıyor. Sonradan okuduğum birçok yerde insanlarında aynı düşünceye sahip olduğunu gördük. Bazı kişiler de, bu katedralin Ayasofya’ya benzemesi niyetiyle yapıldığını düşünüyormuş.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla gibi efsanevi bir adamı daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Müzeye vardığınızda küçük bir yapı ile karşılaşıyorsunuz. Ama içeride büyük bir adam olduğunu görünce heyecanlanıyor insan.

Müzedeki rehberinin eşliğinde, heyecanlandıracak deneyleri test etme şansına sahip oluyoruz.

Bizim için ilk  5

Bu beşi belirleme artık Berke’nin dahil olması ile daha anlamlı hale geldi.

  1. Nikola Tesla Müzesi
  2. Kalemegdan Kalesi
  3. Skadarlija
  4. Knez Mihailova Caddesi
  5. Nova Grad (Yeni Belgrad)

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.