Genel

Dört Mevsim Harikası Abant

Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip Abant Gölü, Bolu’nun güneybatısında bulunuyor. Gölün etrafı çam, meşe, kayın ve köknar ağaçları ile kaplı. Abant gezisi en kolay parkurlardan biridir. Sadece gölün çevresi dolaşılıyor ve iki saat civarında sürebiliyor. Bir yanda nefis bir göl manzarası, diğer yanda orman size eşlik ederken keyifli bir yürüyüş oluyor.  Ayrıca burada kızağa, ata ve bisiklete binme imkanı da var.

Sonbaharın renklerine tanık olmak ve rengarenk yaprakların arasında dolaşmak için bu ayı tercih etmek doğru bir seçim.

Suyu tatlı olan gölün, ilkbahar aylarında kıyılarında beyaz ve sarı nilüferler görmek mümkün. Bu muhteşem görüntüyü görmek için defalarda gidilebilecek bir yer.

Göl, kış aylarında soğuk havadan dolayı kıyıdan başlayarak ortalarına kadar donuyor. Bu manzara da kaçırılmayacak kadar muhteşem oluyor.

Abant Gölü, Ankara ve İstanbul karayoluna yakın olması sebebiyle, bu bölge yoğun ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor. Etrafında birçok restaurantlar, oteller mevcut. Ayrıca kamp alanları ve piknik alanları da bulunuyor.

Gezi dönüşü “Abant Köy Ürünleri Satış Merkezi”ni gezmek mümkün. Bolu ve çevresindeki dağlardan toplanmış veya köylerde hazırlanmış yöreye özgü ürünler, tarhana, erişte, kuru fasulye, yağlı peynir, tereyağı, çam balı, ıhlamur, çeşitli meyveler, ahşap objeler, oyalı yemeniler ve dahasını bulabilirsiniz.

Ne şanşlıyım ki Düzce’de uzun yıllar yaşamamdan dolayı dört mevsimde de tablo gibi görüntüye bürünen Abant’ı görme şansına sahibim.

Çok yakınımızdaki bu doğa harikası yerleri fırsatlar yaratıp görebilmek dileğiyle…

2 Yorum

  • Seda Yılmaz

    Ne güzel anlatmışsın herşeyi Gamze’cim👏👏

    Ve de çok güzel fotoğraflamışsın👍👏
    Ellerine sağlık… Yıllarca gittim Abant’a… Ama okuyunca farkettim ki nerdeyse 15 yıldır gitmemişim… Bi gidesim geldi tekrar😇

    Sevgilerimle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.