Genel

Bursa’nın Güzelleri: Cumalıkızık, Misi ve Gölyazı

Kimi insanlar fotoğraf çekmeyi ya da çektirmeyi sever. Ben her ikisini de seviyorum. Gezdiğim gördüğüm yerleri yazayım istiyorum hem de o duyguları fotoğraflarla ortaya koymak istiyorum. Bu vesileyle fotoğrafçılık eğitimine başlamayı düşünürken yolum PhotoPlay ile kesişti. Lavanta aşığı olarak lavanta gezilerini araştırırken fotoğraf gezisi gözüme çarptı. Fakat tarih uymadığı için maalesef onlarla bu geziye katılamadım. Ama olsun bu sayede kendimi fotoğrafçılık kursunda buldum. İyi ki de bulmuşum. Samimi ve keyifli anlatımlarının yanı sıra hiç sıkılmadan her soruya verdikleri cevaplarla bu işi en iyi şekilde yapıyorlar. Ne kadar çok fotoğraf çekersek o kadar bu işi iyi öğrenebileceğimizi söyleyen hocamıza inanarak ilk gezime bu ekiple katıldım ve ne kadar doğru bir seçim yaptığımı daha da anlamış oldum. Başta Nihat Karadağ hocamıza ve ekibine şimdiden çok teşekkür ederim.

Şimdi bu tarih kokan köyleri kısaca anlatmalıyım ki belki fırsat bulup ziyaret edebilirsiniz.

Cumalıkızık

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden biri olan Cumalıkızık Köyü, 700 yıllık tarihe sahip. Burada yaşayanlar halen geleneksel yaşam biçimini koruyorlar. Aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış.

Geçmişe yolculuk yaptığımız bir Türk Köyü olan Cumalıkızık,  Kınalı Kar dizisinden sonra epey ünlenmiş. Bu sayede yerli turistin akınına uğramış hala da devam ediyor. Köylü insanı bunu kendi lehine çevirerek geçim kaynağını sağlayacağı imkanlar yaratmış. Köy kahvaltıları sunan mekanları, sokaklarda hediyelik eşyalar ve organik ürünler satanları görebilirsiniz. Günübirlik ziyaretçilerin yanı sıra konaklamalı da kalınabiliyor.

Kahvaltımızı Kınalı Kar dizisinin çekildiği konakta yaptık. Fakat şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Maalesef kahvaltı ismi ile anıldığı gibi değil.

Misi Köyü

Misi Köyü’nün çok eski bir yerleşim yeri olduğu biliniyor. Doğa ile içiçe olması sebebiyle piknikçilerin uğrak yeri haline gelmiş. Ayrıca köyün içinden geçen Nilüfer Çayı, yazın sıcaklığında serinlemek için harika bir dinlenme yeri.

Köyde 2011 yılında, halk kültürü, folklor araştırmacısı ve Karagöz Gölge Oyunu’nu günümüzde yaşatan sanatçı olan Şinasi Çelikkol tarafından açılan Etnografya Evi bulunuyor. Bu Etnografya Evi’nin içinde dokuma tezgahları, Bursa’nın yöresel el işlemeleri, yöresel kıyafetler, eşyalar ve küçük bir Karagöz perdesi yer alıyor. Köyü ziyarete gelenler temsili bir ücret karşılığında bu evi de gezebiliyorlar.

Gölyazı

Gölyazı Köyü, Bursa’nın Nilüfer İlçesine bağlı Uluabat gölü kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyü. Manzarası karşısında saatlerce oturarak insan bütün yorgunluğu orada bırakabiliyor. Eee bu kadar güzel bir yerin keşfedilmemesi mümkün değil tabii.. Hafta sonu gittiğimiz için birçok turist ziyaretinden dolayı epey kalabalıktı. Eski adı Apolyont ve eski bir Rum Köyü olan Gölyazı, aynı zamanda sit alanına sahip.

Böylesine doğal güzelliklere sahip bir yer için temizlik konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Ne yazık ki göl çevresinde dolaşırken çevre kirliliği göze batıyor.

Gölyazı ile anılan Ağlayan Çınar’ı tüm görkemiyle hayran hayran seyre dalabiliyor insan. Hikayesi ise acıklı bir aşk hikayesi. Dedim ya acıklı, bu yüzden yazmak istemedim.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.