Genel

Düzce’nin Cennet Köşeleri: Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi

Ortaokul ikinci sınıfta yaşamaya başladığım Düzce, hayatımın önemli bir bölümünü kaplıyor. Orada biriktirdiğim çok anım var. Sanırım kendimi bir Düzceli sayabilirim. Ailemin orada yaşıyor olması ile sık sık ziyaret ettiğimiz bir yer. İstanbul’a yakın olması ise büyük bir şans. Aslında Düzce ve çevresini anlatacak çok doğa güzellikleri var. Ara ara mutlaka tüm bu güzelliklerine yer vereceğim. Zaten bu kadar yakın ve doğa harikası bir yerleri anlatmamak haksızlık olur. Bu sefer bahsetmek istediğim Düzce’nin cennet köşelerinden Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi.

Efteni Gölü

Efteni Gölü, tektonik oluşumlu bir tatlı su gölü. Orman bakanlığı tarafından koruma altına alındığından dolayı gölde ve gölün çevresinde avlanmak yasakmış. Göl çevresinde herhangi bir yapı bulunmuyor. Bir iskele ve izleme kulesi ile muhteşem manzaraya doyuyor insan. Ayrıca bu manzara karşısında fotoğraf çekme sevdasına kapılmamak elde değil. Göl, daha çok bataklığımsı bir yapıya hakim.

Bu arada gölün hikayesi, Bizans dönemine dayanmaktaymış. Bir gün Bizans ordusu savaştan dönerken yolda gölün kıyısında bir konaklama alanı oluşturmuşlar. Yanlarında bulunan prenses Eftalya’nın vücudunda ve suratında yaralar varmış. Prenses gölün suyu ile yıkandıkça ve suyu cildine sürdükçe yaraları iyileşmeye başlamış. Gölün suyu prensesi gün geçtikçe daha güzel bir hale getirmiş. Bunun üzerine Bizans kralı, göl kenarına bir hamam inşa edilmesini emretmiş ve prenses ile bakıcıları burada bırakarak şehre dönmüş. Bir gün prenses kayık ile gölde gezinirken karşı ki dağın eteklerinde gördüğü bir delikanlıya aşık olmuş. Bu delikanlı Osmanlı topraklarında yaşamaktaymış. Genç de prensese aşık olunca buluşmaya başlamışlar. Prenses yine bir gün genç ile buluşmaya giderken kayığı su almış ve batmış. Prenses gölün içerisinde boğularak yaşamını kaybetmiş. Bunun üzerine göl o günden beri Efteni gölü olarak anılmaktaymış.

Efteni Gölü ve çevresi sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve su kaynakları ile göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biri. 35’i kalıcı olmak üzere 150 tür kuşa ev sahipliği yapıyormuş. Bu nedenle göç mevsiminde değişik türden çok sayıda kuş gözlenebilmekteymiş. Hatta çevrede kuş türlerinin izlenebilmesi için bir adet seyir terası bulunuyor.

Güzeldere Şelalesi

Türkiye’nin en büyük şelalelerinden biri olan Güzeldere şelalesi, Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “Orman İçi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmiş. Mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkurları ve orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahip.

Mesire alanından geçerek merdivenlerle şelaleye inerken bir tablonun içindeymiş hissine kapılıyor insan. İnerken keyifli olan bu yolculuk çıkarken yorucu bir hal alıyor. Ama bunu dert etmemekte fayda var. Çünkü ara ara dinlenebileceğiniz banklar koyulmuş.Yemyeşil ağaçların arasından 130 metre yukarıdan dökülen şelalenin çıkardığı görüntü hakikaten görülmeye değer. Dev kayın ağaçların serinliğinde kayaların üzerine akan şelalenin çıkardığı sesi ile içiniz ferahlıyor. Bu harika şelalenin zeminine kadar inilebiliyor. Fakat kayalar ıslak ve kaygan olduğundan dikkatli olmakta fayda var.

Çadır kampı sevenler için harika bir yer. Orada görevli birinin söylemesine göre bu yaz çadır kamp için bir alan düzenlenmesi yapılacakmış. Zaten ihtiyaçların giderilebileceği bir restoran, çeşmeler ve tuvaletler bulunuyor.

Küçük bir not: Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırlarında yer alıyor.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.