Genel

İstanbul’da Mavi Yolculuk

Mavi yolculuk deyince ilk önce aklımıza Ege ve Akdeniz kıyıları geliyor. Ne var ki büyüleyici İstanbul şehrinin Prens Adaları Akdeniz ve Ege koylarını aratmayacak güzelliklere sahip. Prens adaları, ismini duyunca sanki prenslerin yaşadığı yer olduğundan bu isim verilmiştir diye düşünürken asıl sebebi bambaşka çıkıyor. Adalar, Bizans döneminde sürgün yerleri olduğu için “Prens Adaları” diye geçiyor. Çünkü sürgün edilenler imparator ailesinden olduğu için bu şekilde isimlendirilmiş. Ayrıca keşişlerin yeri olarak da biliniyor. Osmanlı dönemi ile birlikte gayrimüslimlerin ve edebiyatçıların yerleştiği bölgeler olmuş. Sadece 5 tanesinde yerleşim yeri olmakla birlikte toplam 9 ada bulunuyor. Yerleşim olan adalar; Kınalıada, Burgaz Adası, Heybeliada, Büyükada ve Sedef Adası. Diğerleri; Kaşıkadası, Yassıada, Sivriada ve Tavşanadası’dır.

Kınalıada (Proti)

İstanbul’a en yakın olan Kınalıada, adını ada toprağının kızıla çalan renginden alıyor. Ayrıca Bizans İmparatorlarından Romen Diyojen, gözlerine mil çekilip buradaki manastıra sürgüne gönderilmiş.

Burgazada (Antigoni)

Yazarlarımızdan Sait Faik Abasıyanık, hayatının bir bölümünü burada geçirmiş. Yazarın ölümünden sonra da evi müze haline getirilmiş. Ne yazık ki 2003 yılında meydana gelen yangın felaketi sonrası adanın orman örtüsü tahrip olmuş. Sonrasında yeşillendirme çalışmaları yapılmış ve olumlu sonuçlanmış.

Heybeliada (Halki)

Ortodoksların tek yüksek okulu olan Ruhban Mektebi, açıldığı dönemde adanın canlanmasında büyük rol oynamış. Verem hastalığına yakalanan hastalar için Heybeliada Sanatoryumu burada açılmış fakat daha sonra kapatılmıştır. Ayrıca Yazarlarımızdan Hüseyin Rahmi Gürpınar’da hayatının büyük bölümünü Heybeliada da geçirmiş. Değirmen Tepesi’ndeki evi daha sonra müze haline getirilmiş.

Büyükada (Prinkipo)

İstanbul Adaları’nın en büyüğüdür. Ada’nın en yüksek tepesi 202 metre ile Aya Yorgi kilisesidir. Büyükada’nın en çok nüfus aldığı gün 23 Nisan’dır. Sayısız insan 202 metrelik bu tepeyi soluksuz tırmanıp kiliseye ulaştığında inancı doğrultusunda dua ederse kabul edildiğine inanılıyor.

I. Abdülhamid bazı nazır ve paşalarını Büyükada’da ikamet ettirmiş. Bu vesileyle yapılan konak ve yalılar adaya farklı bir görünüm kazandırmış. Ayrıca Stalin dönemi Rusya’sından sürgün edilen, Lenin döneminin önde gelen siyasetçilerinden olan Troçki’de, sürgün edildiği yılların bir bölümünü bu adada geçirmiş.

Adalar Müzesi

Adalar Müzesi İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesidir. Ziyaretçilerini 10 dakikada Prens Adaları gösterimi ile karşılıyor. Bütün duvarı kaplayan uzaydan İstanbul panosu üzerinde Adalar’ın yeri ile başlayan video-animasyon gösterimi, ziyaretçilerin her ada için kısa bilgiler edinmesini sağlıyor. Vitrinlerde Adalar’ın bulunduğu denizlerde yüz milyonlarca yıllık canlı yaşamını yansıtan fosiller, kabuklular sergileniyor. Bölümün en çarpıcı objesi, Ada kayalıklarında bulunan ve bu sularda 400 milyon yıl önce yaşamış, denizlerin efendisi ilk omurgalı canlılardan Dunkleosteus (katil çene) adı verilen “Zırhlı Balık” kafatası. Birebir ölçüdeki replika Fransa Eldonia Fosil Enstitüsü tarafından, buluntu fosiller dikkate alınarak Adalar Müzesi için üretilmiş.

Bu keyifli yolculukta güzel İstanbul’u unutmamak gerekiyor.

Kimi zaman gürültüsünden ve trafiğinden şikayet ederiz güzel İstanbul’un. Marmara Denizi sularında bu muhteşem mavi yolculuğa çıkarak, yeni bir haftaya başlamak için çoktan enerji toplamıştık bile.

Öncelikle bu gizlenmiş harika koyları görmemizi sağlayan Antonina Turizm’e ve bize hiç yorulmadan, sıkılmadan keyifle adaları anlatan rehberimiz Prof. Dr. Salim Aydın Hoca’ya yürekten teşekkür ederim.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.