Genel

Görsel ve Müzikal Şölen “Pitoresk İstanbul”

Mimarisi ve manzaralarıyla büyüleyici şehr-i İstanbul’u, hiç bu gözle görmemiştim.

Bu büyüleyici yolculuğa Antonina Turizm ile çıktık. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi önünde başlayıp Beşiktaş Barbaros Bulvarı’na kadar uzanan yürüyüş rotası olan ‘Yeni Divanyolu’nda İstanbul’un hikayelerini Memet Ekici Hocamızdan dinleme fırsatı bulduk.

Dolmabahçe Sarayı’nda Veliaht Dairesi bölümünde bulunan daimi sergi salonundaki eski İstanbul panoramalarında da buluşarak eskiye yolculuk yaptık.

Son durak olarak Beşiktaş’taki İstanbul Deniz Müzesi’nde “Pitoresk İstanbul” sergisini ziyaret ettik. Burada 19. yüzyıl ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve Ayvazovski’nin gözünden İstanbul’u “dijital seyahatnameler” olarak özel bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Serginin ilk bölümünde, 6 sanatçı için ayrı ayrı interaktif ekranlardan bilgiler veriliyor. Bizi en çok etkileyen ressam Ayvazovski’ye dair bir bilgiyi yeri gelmişken paylaşmak isterim. Ayvazovski İstanbul resimleri yaparken köprüleri asla yapmazmış. Bunun nedeni ise köprülerin, İstanbul’un manzarasını bozduğunu düşünmesiymiş.

Daha sonra CodexArt salonuna geçiliyor. Salonda 19. yüzyıl İstanbul görünümleri, döneminin müzikleri eşliğinde 35 dakikalık bir görsel şov olarak izlenebiliyor.

BBC öncülüğünde, geleceğin sanat akımları arasında yer verilen, canlandırılan tarih ve enstalasyon sunumları, CodexArt teknikleri ile perdelere watchout sistemiyle yansıtılıyor.

Biz, bu büyüleyici serginin bestelerini ve müzik direktörlüğünü Anjelika Akbar’ın yapması ve sergi sonundaki resitaliyle bu yolculuğu taçlandırmış olduk.

Bu keyifli yolculukta görsel ve müzikal zenginliği bir arada yaşamamıza vesile olan Antonina Turizm’e yürekten teşekkür ederim.

Merak eden sanatsever dostlar için serginin bir hafta uzatıldığını belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.