Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Genel

Doğal Hayat İçinde Gökçeler Kanyonu ve İncirliin Mağarası

Bodrum ve çevresi tarihi, doğa güzellikleriyle dolu bir bölge. Sadece deniz tatili için buraları tercih edenler bu güzelliklerden mahrum kalabiliyor. Durum böyle olunca yeni yerler keşfetmek için yollara düştük. Yeni yerlere yelken açarken, insanın yanında dostları olursa daha keyifli oluyor.

Gökçeler Kanyonu

Gökçeler Kanyonu, birçok bitki ve ağaç türleriyle kaplı. Ayrıca doğal hayatı içinde çeşitli yabani hayvanlar barındırıyor. Yer yer arkeolojik buluntulara rastlanıyor. Kanyonu baştan sona iki yakaya ayıran Hamzabey Çayı üzerinde oluşan, irili ufaklı şelaleleri ve göletleri de bulunuyor. Böylesine doğal güzelliklere sahip bir yer olunca doğaseverler için cazip hale geliyor. Kanyonda doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, mağara gezisi yapmak için günübirlik turlar düzenleniyor.

Kanyonun bütün güzelliklerine hakim bir noktada seyir terası bulunuyor. Kanyonu gezip, dönüşte bu seyir terasında yemeğinizi yiyip, çayınızı yudumlayarak dinlenebilirsiniz. Siz dinlenirken eşsiz panoramik doğa manzarası da size eşlik ediyor.

Gökçeler kanyonunda, irili ufaklı mağaralar da bulunuyor. En önemlilerinden İncirliin Mağarası, yapılan çalışmalarla turizme kazandırılmış.

İncirliin Mağarası

İncirliin Mağarası, bugüne kadar gördüğüm mağaralardan en etkileyici olanlardan biri diyebilirim. İçindeki jeolojik oluşumlar, tarihi kalıntılar, doğal çevresi ile önemli bir konuma sahip.

Mağara, 345 metrelik uzunluğunda, fakat 155 m’si, turizme açık. 155 metre yürüyüş yolu düzenlenmiş, jeolojik oluşumlara zarar vermeyen aydınlatma ve güvenlik sistemleri kurulmuş.

İnsanı etkileyecek kadar güzel. İlginç dev sarkıt, dikit, sütun ve damlataş havuzları ile kaplı. Yağmur sularının tavandan damlaması sonucunda mağaranın çukur kesimlerinde sığ gölcükler oluşmuş. Bu sığ gölcükler havuz olarak tanımlanıyor.

İncirliin Mağarası, turizme açılırken ekolojik dengenin bozulmaması üzerine projelendirilmiş ve projesine uygun olarak tamamlanmış.

Galerilerden Damlataş Galerisi’nde jeolojik oluşumlar devam etmekte, Yarasa Galerisi ise doğal yaşam alanı olması sebebiyle doğal haliyle korunuyor.

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.