Genel

İmparatorluk Müzesi: İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Bu sefer yolumuz İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne düştü. Aslında bu gezimizin mimarı Berke oldu. Müze programı yapalım deyince çok hoşumuza gitti ve kendimizi Gülhane Parkı’nın içinde bulduk.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer alıyor. Yokuş denince gözümüzü korkutmamak gerekiyor tatlı bir yokuş bu. Bu sıcak havada serin serin gezilebiliyor. O kadar çok eser var ki gezinin sonunda yorulduğunuzu anlıyorsunuz. Arkeoloji hakkında çok az bilgi sahibi olunca edindiğim genel bilgileri kısaca yazıp fotoğraflarla müzeye doğru yolculuğa çıkalım istiyorum.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç müzeden oluşuyor. Çok güzel bir avlusu var. Avluya girer girmez solda Şark Eserleri Müzesi var. Fakat tadilatta olduğu için gezemedik.
19. yüzyıl sonlarında ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından, İmparatorluk Müzesi olarak kurulan İstanbul Arkeoloji Müzesi, çeşitli kültürlere sahip bir milyonu aşkın eseriyle bugün de dünyanın en büyük müzeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda 1993 yılında Avrupa’da yılın müzesi seçilerek “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nü almış.
Çinili Köşk Müzesi
Türk İslam ve Osmanlı çini, seramik eserlerinin sergilendiği bir müze. Hemen yanında bulunan bahçenin içinde heykeller ve bir kafe bulunuyor. Burası soluklanmak için ideal bir yer.

Çinili Köşk Müzesi, 6 oda ve bir salondan oluşan köşk. Burada Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çeşitli çini ve seramikler sergileniyor .

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.