Genel

Mimar Sinan’ın İstanbul’u

Başlık o kadar güzel ki bütün güzellikleri ve duyguları katarak ifade ediyor. Beni de heyecanlandıran bu oldu. Yaşadığımız yerleri bildiğimizi sanırız fakat bilmediğimiz o kadar çok şey var ki. Dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biri olan Mimar Sinan’ı tanımak da bunlardan birisi.

Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Süleymaniye Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en muhteşem eseridir. Nitekim beni de en çok etkileyen bu yapı oldu.

Antonina Turizm, ülkeleri, kentleri, tarihi dokuları ve insanları tanıtma amacıyla yola çıkmışlar. Ne mutlu ki amaçlarına ulaşmışlar. Tabi bu turda akıcı ve sade diliyle her detayı sıkılmadan anlatan Mehmet Ekici Hocamıza da ayrıca teşekkür ederiz.

DSC01620

 

Şimdi bu güzel kültür turunun duraklarına sırasıyla gelelim. Çok detaylara girmeden, fotoğraflarla paylaşacağım. Zaten, o kadar etkileyici yapılar ki, söze gerek kalmayacak.

Tarih kokan bu yapıları yakından görmek için bu kültür yolculuğunu kaçırmayın.

Sinan Paşa Camii

Sinan Paşa Camisi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan ve bulunduğu mahalleye de adını veren Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş bir Osmanlı camisidir.

Cami Beşiktaş İskelesi karşısında yer alır.

Piyale Paşa Camii

İstanbul’un Kasımpaşa semtinde bir camidir.

Rüstem Paşa Camii

İstanbul, Fatih ilçesi, Tahtakale semtinde Hasırcılar Çarşısı içinde yer alan cami.

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’la evli olan, meşhur Osmanlı Sadrazamlarından Hırvat asıllı Rüstem Paşa tarafından, 1561 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan cami, dönemin ve Sinan’ın sadeliğinden uzaktır.

Tarihi yarımadanın siluetine kondurulmuş caminin iç tasarımında kullanılan İznik çinileri, tarihi mekânın ziyaretçilerini büyük bir tablonun küçük imgelerine dönüştürmeyi başarmıştır.

Sokollu Mehmet Paşa Camii

İstanbul’da Atatürk Köprüsü’nün Galata ayağının dibinde, Azapkapı semtinde yer alan camidir. Mimar Sinan tarafından 1578’de Sokollu Mehmet Paşa adına yapılmıştır. Selimiye Cami stilinde yapılmış olan caminin altı mahzendir. Denize yakın camiler içinde sağlam temellidir. Camilerde alışılmışın aksine tek minaresi solda yer almaktadır. Bunun nedeni denize fazla yakın olmasıdır.

Sinan’ın en güzel eserlerinden biri sayılır. Üç padişaha sadrazamlık yapan Sırp asıllı Sokollu Mehmet Paşa adına 1571’de karısı tarafından yaptırılmıştır.

Mihrimah Sultan Camii

İstanbul’un Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde surların hemen yanında bulunan cami.

Şehzade Camii

İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan ve Mimar Sinan tarafından yapılan cami.

Mimar Sinan daha sonra inşa ettiği Süleymaniye ve Selimiye camilerinde Şehzade Camisi’nden daha ileri mimari çözümlemelere ulaşmışsa da, Şehzade Camisinin mimari planı Sultanahmet Camii, Yeni Camii gibi 17. yüzyıl camilerinde beğenilerek kullanılmıştır.

Süleymaniye Camii

Bulunduğu yer, İstanbul’a hâkim bir noktadadır.

Osmanlı külliyeleri içinde Fatih külliyesinden sonra ikinci büyük külliye Süleymaniye külliyesidir. Külliye İstanbul yarımadasının Haliç, Marmara, Topkapı Sarayı ve Boğaziçi’ni gören ortadaki en yüksek tepesinde inşa edilmiştir.

İlginç detaylardan biri de camide örümceklerin ağ örmelerine mâni olmak için binanın muhtelif yerlerine deve kuşu yumurtaları asılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.