Genel

İstanköy-Kos Adası

Kos diğer adıyla İstanköy adası Bodrum ve Turgutreis’ten rahatlıkla gidilebilecek şirin bir Yunan adası.

Bodrum’a her gidişimizde gitmek isteyipte bir türlü gidemediğimiz Kos Adası’na nihayet gitmek nasip oldu. Bodrum’dan her sabah hareket eden ve akşamları dönen gemiler bulunuyor. Günübirlik dışında kalmakta mümkün. Ama biz tercihimizi günübirlikten yana kullandık.

Gemi seyahatimiz epey keyifli oldu.

Bir ara Berke kaptan koltuğuna bile oturdu:)

Kos adasının önemli gezilecek yerleri genelde Kos merkezde. O yüzden günübirlik gelen bir kişi araba kiralamadan Kos adasının merkezini yürüyerek gezebilir, yürüyerek gidilebilen plajlarda denize de girilebilir. Daha güzel plajlara ancak araba ile gidilebilir.

Merkezde gezilecek yerleri panoramik olarak gösteren mini trene binmek ilk aktivitemiz oldu. Mini tren ile önce adayı tanıyıp sonra yürüyerek gezebilirsiniz.

Kos Adası Hipokrat’ın memleketi. Hani şu yemini ile meşhur, tıbbın babası! Hipokrat meydanındaki koca ağaç Hipokrat Ağacı olarak geçiyor. Zamanında Hipokrat’ın öğrencilerine bu ağacın altında ders verdiğine inanılıyormuş. Ağacın bulunduğu meydanda 1786 yılında yapılmış olan Gazi Hasanpaşa Camii görülmeye değer yerlerden birisi. Camiinin altında kurulmuş olan hediyelikçilerden hediye eşya alınabilir.

Hipokrat Meydanı’ndan köprüyü geçerek Şovalyeler Kalesi’ne (Eski adı Neratzia Kalesi) varıyorsunuz. Bir köprü ile ana karaya bağlanıyor. Bu kaleyi Rodos şövalyeleri Osmanlı’dan korunmak için yaptırmışlar. Böylesine eski bir kalede fotoğraf çektirmeden olamazdı.

Kos merkezdeki agora kalıntısı ise tam bir açık hava müzesi. Tarihi kalıntıların olduğu bölümü gezebilirsiniz.

Camii ve Kiliselerin, cafelerin, hediyelikçilerin, restaurantların hemen herşeyin olduğu Eleftherias Meydanı görülmeye değer.

 

Günübirlik gittiğimiz için Ada’nın öbür ucuna gidemedik. Hatta çok istediğimiz yel değirmenlerini göremedik.

 

Yeni yerler keşfetmek ve değişik tatlarda buluşmak dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.